Propozycje drobnych zmian w bibliotece

Always in motion is the future...

Propozycje drobnych zmian w bibliotece

Postautor: Adakus » 23 lut 2013, 15:35

Podobny temat jest na Sali zgromadzeń i dotyczył ogółu zmian. Na forum jednak ten temat ma służyć omawianiu i proponowaniu drobnych zmian, jak zmiana nazwy hasła, czy pojedynczej kategorii. Może to zastępować dyskusje samych haseł.
Jeśli temat zbyteczny to proszę skasować, jeśli przydatny to możliwie przykleić.

Pierwsze co chciałem zaproponować, to zmienić nazewnictwo kategorii http://ossus.pl/biblioteka/Kategoria:Ksi%C4%85%C5%BCki_m%C5%82odzie%C5%BCowe na Książki dziecięce i młodzieżowe lub Książki dla dzieci i młodzieży. Istnieje jeszcze opcja podziału na osobne, kategorię dla dzieci i osobną dla młodzieży.
Awatar użytkownika
Adakus
Researcher

Re: Propozycje drobnych zmian w bibliotece

Postautor: NLoriel » 25 lut 2013, 14:02

Myślę, że prościej jest stworzyć dodatkową kategorię i ew. po prostu przydzielić danej książce dwie. W końcu można (albo można będzie) znaleźć książki, które są młodzieżowe, a dziecięce - nie. I na odwrót (jakieś kolorowanki itp.).
No i są też książki w rodzaju "Darth Vader and Son", które pewnie należą do dziecięcych i dla dorosłych, a do młodzieżowych - nie :)
Awatar użytkownika
NLoriel
Kapituła Biblioteki
Kapituła Biblioteki

Postautor: Adakus » 06 mar 2013, 18:29

Tak jak pisałem w wątku w Sali zgromadzeń, proponowałem nowe szablonu do haseł z książkami i komiksami. Dziś posiedziałem trochę nad szablonem komiksowym, oto jego rezultat http://ossus.pl/biblioteka/Szablon:Komiks_infobox

A tak prezentuje się w przykładowym haśle http://ossus.pl/biblioteka/Rycerze_Starej_Republiki_tom_1:_Pocz%C4%85tek

Jeśli jakieś uwagi, to proszę pisać. Szablon wymaga jeszcze poprawek, na dodatek wyrzuciłem kilka pozycje istniejących w starym szablonie.
Awatar użytkownika
Adakus
Researcher

Postautor: Mario » 06 mar 2013, 18:55

Nie widzę sensu tworzenia nowego szablonu - ewentualne zmiany można wprowadzić w starym. Po drugie - zmiany są w zasadzie kosmetyczne. Pojawiają się 2 nowe parametry na krzyż (następny, poprzedni), które bez problemu można dodać do istniejącego szablonu. Nie bardzo rozumiem też jaki jest sens przenoszenia polskiego, oryginalnego tytułu i nazwy serii do jednej ramki, umiejscowionej nad grafiką - ani nie jest przez to czytelniej (wręcz przeciwnie), ani estetyczniej.

Nie chcę wyjść na zrzędę, który mówi nie wszelkim propozycjom, ale gdy mówiłeś o potrzebie wprowadzenia zmian w szablonach, myślałem, że masz jakiś konkretny pomysł - z całym szacunkiem, ale zaproponowany szablon to w sumie sztuka dla sztuki. Poza tym trzeba by wprowadzić mnóstwo nowych parametrów. "Tom" da się odnieść jedynie do TPB, a przecież tego szablonu używamy również dla poszczególnych zeszytów czy mini-serii.

Nie mam nic przeciwko nowym parametrom (poprzedni, następny, nazwa serii, numer), bo pod tym względem stare szablony są trochę biedne, ale wystarczy dodać odpowiednie rubryki do już istniejącego infoboksu. Takie rozwiązanie ma też uzasadnienie czysto praktyczne - te 2-3 nowe parametry można systematycznie dodawać do już istniejących haseł (przecież pierwotna wersja infoboksu nie miała połowy obecnych parametrów). Wprowadzenie zupełnie nowego infoboksu z nowym nazewnictwem i podziałem parametrów wymagałoby olbrzymich nakładów pracy a efekty byłyby raczej mało wymierne.

Rozbudowa istniejących, często dość skromnych infoboksów jest dobrym pomysłem, ale robienie niepotrzebnych rewolucji IMO niekoniecznie.
Mario
Strażnik Biblioteki
Strażnik Biblioteki

Postautor: Adakus » 06 mar 2013, 19:19

Pewne wprowadzone zmiany w nowym infoboxie wprowadziłem czasowo, by przedyskutować ich możliwą edycje. Ramka z tytułem serii może pójść pod grafikę, a czytelność jej jest dyskusyjna! A przy samym tworzeniu szablonu opierałem się na tym z wikipedii.

Pewne zmiany są kosmetyczne, jednak są istotne dla estetyki szablonu. Połowa parametrów w starym jest pisany byle jak, w moim usystematyzowałem to.

Co się tyczy kwestii parametru "Tom", tworząc szablon wiedziałem że będzie się on wówczas odnosić tylko do wydań albumowych. Można zmodyfikować szablon tak by zawierał dodatkowe parametry dotyczący serii czy miniserii. Inne wyjście to stworzenie osobnych szablonów dla TPB i osobny dla zeszytów.

W kwestii twojego argumentu na temat wymiernych efektów do olbrzymich nakładów, to się częściowo zgodzę. Ten szablon jest tylko propozycją, można go jeszcze ulepszyć by efekty były lepsze. Gdy już ustalimy jego ostateczną formę, w nowych hasłach będziemy używać tego szablonu, a w starych systematycznie wymieniać.

Można też porzucić ten pomysł, wprowadzając tylko te "kosmetyczne" poprawki do starego szablonu.
Awatar użytkownika
Adakus
Researcher

Postautor: Adakus » 07 kwie 2013, 11:02

Piszę już tu, bo mam podejrzenia że biblioteka nawet przez redakcję jest opuszczona. A może tu zauważą, a jak nie to jeszcze fb został.

1. http://ossus.pl/biblioteka/Dyskusja:Wydawnictwo_Amber
2. http://ossus.pl/biblioteka/Dyskusja_kat ... producenci
3. http://ossus.pl/biblioteka/Dyskusja_sza ... we_rubryki
Awatar użytkownika
Adakus
Researcher

Postautor: Mario » 07 kwie 2013, 13:53

Nie jest opuszczona, ale mamy ograniczone moce przerobowe i czas, więc nie wszystkim można zająć się od razu - to nie Wookieepedia, gdzie na co dzień zagląda kilkudziesięciu adminów i modów, a w dyskusjach bierze udział drugie tyle userów ;) O ile pewne rzeczy można załatwić od ręki, o tyle inne kwestie wymagają omówienia. Zamiana tego na "Licencjobiorców" to po prostu zamiana nazwy na bardziej ogólną. Jeśli chodzi o modernizację szablonów: nikt nie ma nic przeciwko, ale potrzebne są konkrety. Jeśli uważasz, że brakuje jakichś parametrów (a w wielu infoboksach tak jest), można o tym porozmawiać. Co się tyczy innych zmian, to nie bardzo wiem, co jeszcze można tam zrobić. Im bardziej konkretne propozycje przedstawisz, tym sprawniej to załatwimy. Sorry, ale z tego postu w zasadzie nic nie wynika. Napisałeś, że stare szablony są stare i potrzebujemy nowych - do takiej sugestii trudno się odnieść, bo nie wiem, co dokładnie masz na myśli. Tworzenie zupełnie nowych szablonów moim zdaniem mija się z celem, wszystkie zmiany (parametry, wygląd etc.) powinny być wprowadzane na już istniejących.
Mario
Strażnik Biblioteki
Strażnik Biblioteki

Postautor: Adakus » 07 kwie 2013, 14:12

No wiesz, ja odnoszę inne wrażenie, tym bardziej że tylko ty przeważnie odpowiadasz na moje wpisy. Rozumiem brak czasu, chodzi o to że niektóre poruszane problemy można rozwiązać w jeden dzień. I jeśli widzę edycje któregoś z adminów, spodziewam się w miarę szybkiej odpowiedzi, tym bardziej ze zgłaszane obiekcje szybko gubią się na liście zmian i sprawa zostaje niewyjaśniona (jak ta z parametrami do szablonu gry komputerowe).

Kategoria Licencjobiorcy jest uogólnieniem, tak, ale niestety powiedziałeś mi coś co już wiem. Spodziewałem się jakieś propozycji z twojej strony, bo sądzę że stara kategoria jest błędnie odbierana przez archiwistów.

Co do nowych szablonów, to mam rozumieć że mam zielone światło co do modernizacji szablonów na wzór tych z Wookieepedii. Proszę w takim razie o odblokowanie mi infoboxów komiks, książka i gry komputerowe (swoją drogą przydałaby się zmiana na Gry video) na początek.
Awatar użytkownika
Adakus
Researcher

Postautor: Mario » 07 kwie 2013, 14:48

Chyba nie do końca się zrozumieliśmy z tymi szablonami. Znów piszesz o modernizacji na wzór Wookieepedii, a ja dalej mogę się jedynie domyślać, o co chodzi. Liczyłem na konkrety, jak w dyskusji na Ossusie o szablonie o grach. Po prostu trzeba zweryfikować nowe parametry, zastanowić się, co jest potrzebne, co zbędne, a nie dodawać jak leci. Napisałeś "Co do nowych szablonów, to mam rozumieć że mam zielone światło co do modernizacji szablonów na wzór tych z Wookieepedii." Nie wiem, skąd wyciągnąłeś taki wniosek. Nie zrozum mnie źle, to nie jest tak, że ja chcę torpedować propozycje, ale zanim wprowadzimy edycje do szablonów, które znajdują się w połowie haseł, musimy wiedzieć, jak mają one wyglądać. Może i redakcja i baza aktywnych userów nie jest w tym momencie imponująca, jednak takich decyzji nie podejmuje jedna osoba. Żeby dać "zielone światło", muszę wiedzieć, co chcesz zrobić.

Zostawmy tę dyskusję i przejdźmy do konkretów. Porównuję szablony z Wookiee i z Ossusa i jeśli chodzi o poszczególne infoboksy, widzę to tak:
*w szablonach komiks i książka, wzorem infoboksu odcinek, dodajemy parametry poprzedni/następny; o tym była mowa już jakiś czas temu i nie ma wątpliwości, że to przydatny dodatek
*seria - teoretycznie nazwa serii jest zawarta w tytule i linkowana w leadzie, jednak dla wygody można dodać taki parametr
*numer tomu/zeszytu - to akurat IMO nie ma sensu, numer jest praktycznie zawsze zawarty w tytule
*litery - skoro mamy kolory czy tusz, to powinniśmy dodać także ten parametr

Jeśli chodzi o gry: zgadzam się z tym, co pisałeś na Ossusie. Kwestią do przedyskutowania jest to, czy zmieniamy jedynie to, co wyświetla się w samym haśle czy parametr w infoboksie. I tak np. w artykułach mamy dewelopera, w infoboksie widnieje jednak producent. Błędna nazwa parametru występuje również przy gatunku gry. Mamy więc dwa wyjścia - albo zamienić tylko to, co się wyświetla na "gatunek", albo poprawić infoboks i nazwę parametru we wszystkich hasłach. Infoboks "Gra" występuje w na tyle małej ilości haseł, że nie będzie to wielkim problem. W przypadku czasu akcji parametr jest prawidłowy, wystarczy więc podmienić wyświetlaną nazwę. Co się tyczy pozostałych parametrów: trzeba zastanowić się nad projektantem (IMO do wyrzucenia) i ceną. O ile książki czy komiksy mają jakąś ustaloną, utrzymującą się na stałe cenę, o tyle gry dość szybko trafiają do różnych reedycji, tanich serii, etc. W większości przypadków nie będziemy w stanie ustalić oryginalnej ceny (polskiej i/lub amerykańskiej) gry, nie wiem więc, czy ma to sens.

Jeśli zdecydujemy się na poprawianie parametrów, to "procedura" powinna wyglądać tak: dodajemy do infoboksu parametry gatunek i deweloper bez usuwania producenta i typu - to przejściowe rozwiązanie, dzięki któremu z haseł nie wyparują nagle usunięte parametry. Stare usunie się dopiero po poprawieniu wszystkich haseł.

Ostatnia sprawa to nazwa infoboksu - skoro i tak trzeba będzie edytować wszystkie hasła z infoboksem, można ją zmienić na "Gra wideo".

To tyle ode mnie. Jeśli o takie zmiany Ci chodziło, to ok. Jeżeli masz inny pomysł, albo uwagi do moich propozycji, to pisz, ale proszę, konkretami, bo "modernizacja" i "na wzór Wookiee" naprawdę nic nikomu nie mówi, nikt nie będzie się domyślał, o co chodzi.
Mario
Strażnik Biblioteki
Strażnik Biblioteki

Postautor: Adakus » 07 kwie 2013, 18:33

Po przemyśleniu, na razie skupmy się tylko na poprawkach, modernizacje zostawmy na lepsze czasy (jeśli nadejdą).

Ogólnie to tak wygląda poprawiony szablon, po wprowadzeniu zmian:

Kod: Zaznacz cały
<div style="width:250px; float:right; margin:0 0 0 1em;">{{Tr|#D3D3D3}}<div>
{| style="float:right; background-color: #D3D3D3; width:250px; clear:right;"
{{#if: {{{foto.jpg|}}} | {{!}}colspan=2 style="text-align:center;" {{!}} [[Grafika:{{{foto.jpg}}}{{!}}244px]]
{{!}}- | }}
!colspan=2 style="font-size: 115%; background-color:#D3D3D3; color:#000;" | ''{{{tytul}}}''
|}
{| rules="rows" style="border-spacing: 3px 1px; float:right; margin:0 0 0 1em; background-color: f9f9f9; width:249px; clear:right; font-size:80%; border:1px solid #a6a6a6;"
|-
{{#if: {{{wydawca|}}} | {{!}} '''Wydawca:''' {{!}}{{!}} {{{wydawca}}}
{{!}}- | }}
{{#if: {{{producent|}}} | {{!}} '''Producent:''' {{!}}{{!}} {{{producent}}}
{{!}}- | }}
{{#if: {{{muzyka|}}} | {{!}} '''Muzyka:''' {{!}}{{!}} {{{muzyka}}}
{{!}}- | }}
{{#if: {{{data|}}} | {{!}} '''Data wydania:''' {{!}}{{!}} {{{data}}}
{{!}}- | }}
{{#if: {{{tryb|}}} | {{!}} ''' Tryb rozgrywki:''' {{!}}{{!}} {{{tryb}}}
{{!}}- | }}
{{#if: {{{gatunek|}}} | {{!}} '''Gatunek:''' {{!}}{{!}} {{{gatunek}}}
{{!}}- | }}
{{#if: {{{wiek|}}} | {{!}} '''Ograniczenie wiekowe:''' {{!}}{{!}} {{{wiek}}}
{{!}}- | }}
{{#if: {{{platforma|}}} | {{!}} '''Platformy:''' {{!}}{{!}} {{{platforma}}}
{{!}}- | }}
{{#if: {{{nosnik|}}} | {{!}}'''Nośnik:''' {{!}}{{!}} {{{nosnik}}}
{{!}}- | }}
{{#if: {{{czas akcji|}}} | {{!}}'''Czas akcji:''' {{!}}{{!}} {{{czas akcji}}}
{{!}}- | }}
|}</div><div style="width:251px; float:right;">{{Br|#D3D3D3}}<br/></div><span style="font-size:80%;">reklama:</span><br/><htmlet>ossuskwadratad</htmlet><br/><br/></div><noinclude>

== Użycie ==
Infoboks wstawiamy na górze artykułu o danej grze.

<pre>
{{Gra wideo
|foto.jpg =
|tytul =
|wydawca =
|producent =
|muzyka =
|data =
|tryb =
|gatunek =
|wiek =
|platforma =
|nosnik =
|czas akcji =
}}</pre>

*'''tytul''' - tytuł gry
*'''wydawca''' - podmiot odpowiedzialny za wydanie gry na rynku
*'''producent''' - podmiot odpowiedzialny za stworzenie gry
*'''muzyka''' - kompozytor tworzący ścieżkę muzyczną
*'''data''' - data wydania gry na rynek
*'''tryb''' - rodzaj rozrywki np; single player
*'''gatunek''' - gatunek gry w którym odbywa się rozgrywka
*'''wiek''' - ograniczenie wiekowe gry
*'''platforma''' - rodzaje platform na które gra została wydana
*'''nosnik''' - realny nośnik gry np. CD, DVD czy dystrybucja cyfrowa
*'''czas akcji''' - czas w chronologii ''Gwiezdnych wojen'', w którym rozgrywa się akcja komiksu względem [[bitwa o Yavin|bitwy o Yavin]] (rok zerowy) np. 12 BBY, 4 ABY
<noinclude>
== Uwaga ==
Aby pole było ukryte parametr musi być pusty.

[[Kategoria:Infoboxy]]
</noinclude>

Teraz pytanie, chcesz dokonać zmian na starym szablonie, czy tworzymy nowy, a po wymianie w hasłach usuniesz stary?
Awatar użytkownika
Adakus
Researcher

Następna

Wróć do Inicjatywy, plany, pomysły