Standaryzacja haseł

Always in motion is the future...

Standaryzacja haseł

Postautor: Adakus » 16 lut 2013, 12:57

Odnośnie moich wywodów o zmianach jakie chciałbym zobaczyć w bibliotece, poruszę tę najważniejszą dla mnie, czyli standaryzacja.

Problemem, ostatnio dość mnożącym się na Ossusie jest tworzenie haseł z szablonem do poszerzenia. Wiadome jest że sił przerobowych nam brakuje, a osiągnięcie poziomu rozbudowy jaki jest na Wookie jest nieosiągalny. Dlatego sądzę że ustalenie pewnych zasad tworzenia co do niektórych typów haseł, pozwoli nam częściowo zminimalizować ilość haseł z tym szablonem.

Na pierwszy ogień sądzę że idealnie nadają się hasła dotyczące komiksów, a dokładnie zeszytów. Proponuję by w tych artykułach zrezygnować z dodawania szablonów streszczenie i zawartość. A zostawić wyłącznie wstęp, opis oryginalny i jego tłumaczenie oraz galerię i opcjonalnie linki zewnętrze.

Cała treść dotyczącą streszczenia i zawartości przeniosłoby się do wydań zbiorczych.
Awatar użytkownika
Adakus
Researcher
 
Posty: 75
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:51
Lokalizacja: Silesia

Re: Standaryzacja haseł

Postautor: Yako » 16 kwie 2013, 20:34

Widzisz, mieliśmy w redakcji sporą dyskusję na ten temat i generalnie starły się dwa stanowiska:

1. Tych, którzy twierdzą, że warto mieć "zalążek" hasła, lub hasło do poszerzenia niż nie mieć go wcale.

2. Tych co twierdzą, że jak mieć już hasło - to kompletne.

Jak zwykle, wszyscy mają rację. Hasła powinny być jak najbardziej obszerne, a przenoszenie opisu fabuły do hasła o wydaniu zbiorczym nie ma IMHO sensu. Według mnie, po prostu, nie należy wstawiać szablonu do haseł o komiksie...
Yako
Kapituła Biblioteki
Kapituła Biblioteki
 
Posty: 631
Rejestracja: 17 gru 2012, 12:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Standaryzacja haseł

Postautor: Mario » 16 kwie 2013, 21:36

Teoretycznie streszczenia można traktować jako opcjonalną część haseł - na Wookiee praktycznie nie istnieje coś takiego jak streszczenia, a nawet jeśli, to bardzo skąpe i skrótowe. Jakby nie patrzeć, ktoś kto nie czytał komiksu nie będzie chciał sobie spoilować fabuły, tym, którzy czytali jest wszystko jedno. Na pewno powstanie oddzielny szablon do streszczeń, który gdzieś mi się zagubił w magicznym międzyczasie, bo obecnie kategoria z hasłami do poszerzenia to jeden wielki śmietnik. Nie jestem też przekonany co do dawania szablonu w związku z brakami w "zawartości" - większość haseł albo w ogóle nie ma listy elementów, albo wersję ograniczoną lub robioną według starego systemu (bohaterowie i miejsca). Tych haseł jest tyle, że oznaczanie ich wszystkich szablonami też nie jest żadnym rozwiązaniem.

W hasłach o książkach czy komiksach powinny znaleźć się przede wszystkim informacje "techniczne", a także ogólne "tło" projektu, ciekawostki etc. Ze streszczeniami zawsze będziemy do tyłu, to walka z wiatrakami - zrobienie sensownego streszczenia nawet cienkiej książki to monstrualna praca. Wprowadzenie standardów jest na dobrą sprawę niewykonalne - nie da się technicznie określić poziomu szczegółowości streszczenia, podobnie jak innych haseł.

Taka jest cena otwartych encyklopedii, każdy pisze nieco inaczej, przykłada wagę do różnych spraw i choć staramy się zachować maksymalny obiektywizm, ciężko narzucić schematy na część merytoryczną - nie da się wyznaczyć standardów przy hasłach o takiej objętości - tyle a tyle zdań streszczenia na stronę książki, takie a takie proporcje między długością hasła a objętością powieści.

Jak ktoś napisze streszczenie na 30k a druga osoba na 60k to nie powiemy mu "napisz dwa razy szczegółowiej/wa razy ogólniej", bo to wymaga pisania wszystkiego od nowa. Każdy pisząc streszczenie (dotyczy to również biografii i wszystkiego innego) musi sam ocenić optymalną długość i poziom szczegółowości w odniesieniu do innych haseł. Oczywiście, regulacje i standaryzacja są podstawą, ale w pewnych przypadkach jest to niemożliwe do określenia.

Co do samych komiksów - jestem przeciwny przenoszeniu do wydań zbiorczych z jednego zasadniczego powodu - spowodowałoby to olbrzymi bałagan i niespójność. Masa komiksów nie jest zawarta w żadnym zbiorze a inne są zawarte w kilku jednocześnie. Wydania kolekcjonerskie zawierają czasem kilka oddzielnych, bywa, że nawet niepowiązanych historii. Umieszczanie streszczeń w najmniejszych "jednostkach podziału", czyli hasłach o zeszytach, wydaje się najbardziej spójną i konsekwentną opcją. Oczywiście w hasłach o konkretnych mini-seriach mogą, a nawet powinny znajdować się bardziej ogólnikowe streszczenia historii z kilku zeszytów (analogicznie w haśle o całej serii można nakreślić zarys całej fabuły ze wszystkich zeszytów), ale nie bardzo widzę wyłączenie streszczeń z haseł o zeszytach - w wielu przypadkach i tak składają się z samego infoboksu, opisu i listy bohaterów.
Mario
Strażnik Biblioteki
Strażnik Biblioteki
 
Posty: 262
Rejestracja: 27 sty 2013, 15:10

Re: Standaryzacja haseł

Postautor: Adakus » 17 kwie 2013, 15:36

Ogólnie nic konkretnego nie postanowiono. Jedynie fakt żeby nie wstawiać szablonów DoPoszerzenia o streszczenie i Zawartości do haseł odnośnie książki czy komiksów, jeśli nie zamierza się danego hasła rozbudować o te punkty.
Awatar użytkownika
Adakus
Researcher
 
Posty: 75
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:51
Lokalizacja: Silesia


Wróć do Inicjatywy, plany, pomysły

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron

Zaloguj się

Kto jest online

Online jest 1 użytkownik :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość (wg danych z ostatnich 5 minut)
Najwięcej użytkowników (79) było online 01 wrz 2016, 9:16

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość