Armada

Star Wars Miniatures, X-Wing, SWMB...

Re: Armada

Postautor: Yako » 22 paź 2014, 13:03

No niby tak. Ale nie ma z kim grać. Poza tym - wydało się często piramidalne pieniądze na boostery i daodatki (pamiętacie AT-AT figurkę do Miniatures? - przecież to kosztowało chyba ze 300 zeta!) I potem to leży w kartonie - bo jak gra traci wsparcie producenta, to nawet nie da rady tego sprzedać na allegro.

No i z tym wiąże się jeden minus. Kiedy gram w planszówkę, to mamy zazwyczaj jedną grę i bawi się przy niej kilka osób. W przypadku gier kolekcjonerskich aby była zabawa - każdy musi przyjść ze swoją talią / squadem itp. Zatem odpada na przykład taka opcja, że spotykamy się u kumpla i na miejscu wybieramy planszówkę w którą zagramy... W przypadku kolekcjonerek - trzeba przynieść pudełka i czasem walizki ze swoja armią. I to jest minus!
Yako
Kapituła Biblioteki
Kapituła Biblioteki

Postautor: Keran » 25 paź 2014, 17:00

Yako pisze:No niby tak. Ale nie ma z kim grać.

No, to świadczy tylko o tym, że gra nie była dobra. Jeśli ludzie wolą, żeby zebrane armie kurzyły się w szafie, to najwyraźniej stwierdzili, że inne gry są ciekawsze.
No i z tym wiąże się jeden minus. Kiedy gram w planszówkę, to mamy zazwyczaj jedną grę i bawi się przy niej kilka osób. W przypadku gier kolekcjonerskich aby była zabawa - każdy musi przyjść ze swoją talią / squadem itp.

Zależy od gry, zależy do tego, jak zbierasz. Ja np. mam dwie eskadry do X-Winga, rebeliancką i imperialną, więc mogę grać z kumplem, który tego nie zbiera - po prostu obaj gramy moimi eskadrami. Większość karcianek ma przynajmniej zestaw startowy z dwoma taliami, więc też - wystarczy mieć jeden, by dwie osoby mogły grać.

W X-Winga zresztą można grać drużynowo - każdy gracz kieruje wtedy tylko jednym/dwoma myśliwcami, jestem pewien, że w Armadę też będzie można się tak bawić (to nawet jeszcze lepsze, bo masz wtedy flotę, gdzie każdy kapitan dba o swój okręt i musi współpracować z innymi). Tu już wchodzimy w dorabianie zasad i przerabianie gry po to, by bawić się nią po swojemu, ale piszę o tym, bo dla chcącego - nic trudnego.
W przypadku kolekcjonerek - trzeba przynieść pudełka i czasem walizki ze swoja armią. I to jest minus!

...? To jest idiotyczny argument. Jasne, jak idę do kumpla, to wybieramy planszówkę na miejscu. Ale zdarza się, że umawiamy się na spotkanie w parę osób, i żeby można było wybrać grę na miejscu, każdy musi przynieść swoje. Wtedy jadę z torbą podróżną wyładowaną pudłami - bo planszówki też bywają duże i ciężkie.
- Come on, let's go assemble the cannon fodder.
- That's not what we're calling them, sweetie.
- Not to their faces. What am I, insensitive?
Awatar użytkownika
Keran
Starszy researcher

Postautor: Yako » 31 paź 2014, 12:15

No nie do końca się zgadzam. Kiedy gra przestaje być wspierana i wydawca robi wszystko, aby przekierować nasze zainteresowania na inną grę., to naprawdę liczba aktualnie grających znacząco spada. Podam przykład: Mam gdzieś w domu całe pudło kart Star Wars CCG. Wiem, że kilku moich kumpli też ma karty - nie wyzbyli się, bo sprzedanie tej kolekcji nie zwróciło by im nawet w 1/10 nakładów jakie na kompletowanie swoich talii ponieśli. Owszem, możemy się umówić, spotkać i pograć, ale co z tego? Jak zabiorę swoją talię na Falkon, to już tam w SW CCG z nikim nie zagram. A jak zabiorę swój skład do X-Winga - to jest spora szansa, że znajdę partnera do rozgrywki.

A CCG był uważany za genialną grę. Więc to nie jest tak, że jak gra jest dobra, to ludzie nie przestaną w nią grać. Przestaną.
Yako
Kapituła Biblioteki
Kapituła Biblioteki

Postautor: Keran » 31 paź 2014, 16:58

Yako pisze:wydawca robi wszystko, aby przekierować nasze zainteresowania na inną grę

Ale o czym my teraz mówimy? Przecież tutaj za każdą grę (poza X-Wingiem i Armadą) odpowiada inny wydawca.
możemy się umówić, spotkać i pograć, ale co z tego?

...będziecie grać i będziecie mieć frajdę. O to chyba chodzi, nie?
Jak zabiorę swoją talię na Falkon, to już tam w SW CCG z nikim nie zagram. A jak zabiorę swój skład do X-Winga - to jest spora szansa, że znajdę partnera do rozgrywki.

Ok, rynek gier ulega modzie, i owszem, aktywnie działający wydawcy podtrzymują zainteresowanie swoim produktem. No ale jeśli masz kumpli, z którymi możesz wciąż grać w CCG - to czemu tego nie robisz?

Na marginesie powinienem pewnie nadmienić, że ja jestem mało konwentowy, więc planszówki i karcianki to zawsze było coś, co robiłem z przyjaciółmi, a nie przypadkowymi ludźmi z konwentów, więc mam inne przyzwyczajenia.
- Come on, let's go assemble the cannon fodder.
- That's not what we're calling them, sweetie.
- Not to their faces. What am I, insensitive?
Awatar użytkownika
Keran
Starszy researcher

Postautor: Imperialny » 31 gru 2014, 22:13

Nowe informacje:
1)Statki mają kilka opcji do wyboru np. Victory I i Victory II, czy X-Wing i Eskadra Łotrów.
2)Jest max. limit jednostek, przez co jeżeli ktoś będzie miał Executora, to masz spore szanse, bo oprócz niego będzie miał tylko TIE, czy korwetę, a ty weźmiesz kilka fregat szturmowych, X-Wingi i może nawet krążowniki kalamariańskie.
Imperium, które starszy kapitan Thrawn wykuwa w miejsce zła, jakie przenika nasze światy, to nie to Imperium, które postanowiliście opuścić.Temu Imperium chętnie służymy.Jesteśmy gotowi za nie zginąć.
Imperialny
Młodszy archiwista

Postautor: Yako » 02 sty 2015, 4:07

Imperialny pisze:Nowe informacje:
2)Jest max. limit jednostek, przez co jeżeli ktoś będzie miał Executora, to masz spore szanse, bo oprócz niego będzie miał tylko TIE, czy korwetę, a ty weźmiesz kilka fregat szturmowych, X-Wingi i może nawet krążowniki kalamariańskie.

No to akurat standard w wiekszości karcianek i bitewniaków. Nikt tutaj regułami ameryki nie odkrywa...
Yako
Kapituła Biblioteki
Kapituła Biblioteki

Poprzednia

Wróć do Gry figurkowe